Oslovili jsme 12 předních ilustrátorů, se kterými jsme připravili masakr v poezii! ​

Prvním projektem dílny Českého Grimma je Komiksová Kytice, vizuální zpracování sbírky básní od Karla Jaromíra Erbena.

Vzkřísili jsme Kytici, ale tentokrát v její syrové hororové podobě a představujeme vám komiks i s manuálem pro čtení hluboké symboliky této literární klasiky. Přivedli jsme k životu souborné dílo v podobě, která nikdy nespatřila světlo světa. Bez Lilie, zato se Svatojánskou nocí.

KOMIKSOVÁ KYTICE

QUIZ.jpg

Uvnitř každého z nás se skrývá temná síla, která ovlivňje naše jednání.

Vyzkoušej náš jedinečný kvíz a zjisti jaký démon z Komiksové Kytice je ti nejpodobnější. U každé z otázek vyber jednu z pěti možností a na konci se dozvíš, komu se nejvíce podobáš. 

JAKÝ DÉMON TĚ OVLÁDÁ?

KONCEPCE KOMIKSU

V souvislosti s oslavou narozenin Karla Jaromíra Erbena, jsme se rozhodli vdechnout život původní koncepci Kytice. Představujeme vám tedy Kytici, tak jak ji původně zamýšlel vydat K. J. Erben.

​První polovinu tvoří balady starší, druhou půlku autor sestavil z tvorby nové. Obě tyto skupiny jsou uspořádány do tematických dvojic, které spojuje vždy identický motiv. Největší rozdíl oproti Kytici, jak ji známe je, že se v ní neobjevuje balada Lilie, ale místo ní je ve sbírce balada Svatojánská noc. Ta tvořila pár se Štědrým večerem a pozičně měla být na osmém místě. Erben ji nikdy nedokončil a později se k ní již nevrátil.

V Komiksové Kytici jsou zastoupeny dvě písně (Kytice a Věštkyně), které uvádějí a uzavírají celé dílo. Vizuálně jsou zpracovány ve formě ilustrace. Oproti tomu balady jsou ztvárněny v komiksovém zpracování. Každou zpracoval jiný ilustrátor. Rozhodli jsme se pro tento postup, protože jsme chtěli pokračovat v Erbenově myšlence, podle které každá báseň reprezentuje jednu květinu z duše národa, které je potřeba sesbírat a dát na hrob matky vlasti.

Kytice / Věštkyně

Delarock

Zlatý kolovrat

Jan Gruml

Záhořovo lože

Longyi

Poklad

Tomáš Motal

Štědrý den

Marek Rubec

Vodník

Vojtěch Velický

Svatební košile

Marco Turini

Holoubek

Petr Holman

Vrba

Karel Cettl

Polednice

Vladimír Strejček

Svatojánská noc

Dominik Miklušák

Dceřina kletba

Ktaiwanita

ILUSTRÁTOŘI

Buďte s námi v kontaktu

Praha, Česko

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • Twitter
  • Pinterest