top of page

Oslovili jsme 12 předních ilustrátorů, se kterými jsme připravili masakr v poezii! ​

Prvním projektem dílny Českého Grimma je Komiksová Kytice, vizuální zpracování sbírky básní od Karla Jaromíra Erbena.

Vzkřísili jsme Kytici, ale tentokrát v její syrové hororové podobě a představujeme vám komiks i s manuálem pro čtení hluboké symboliky této literární klasiky. Přivedli jsme k životu souborné dílo v podobě, která nikdy nespatřila světlo světa. Bez Lilie, zato se Svatojánskou nocí.

obalka.jpg

KOMIKSOVÁ KYTICE

QUIZ.jpg

Uvnitř každého z nás se skrývá temná síla, která ovlivňje naše jednání.

Vyzkoušej náš jedinečný kvíz a zjisti jaký démon z Komiksové Kytice je ti nejpodobnější. U každé z otázek vyber jednu z pěti možností a na konci se dozvíš, komu se nejvíce podobáš. 

JAKÝ DÉMON TĚ OVLÁDÁ?

KONCEPCE KOMIKSU

V souvislosti s oslavou narozenin Karla Jaromíra Erbena, jsme se rozhodli vdechnout život původní koncepci Kytice. Představujeme vám tedy Kytici, tak jak ji původně zamýšlel vydat K. J. Erben.

​První polovinu tvoří balady starší, druhou půlku autor sestavil z tvorby nové. Obě tyto skupiny jsou uspořádány do tematických dvojic, které spojuje vždy identický motiv. Největší rozdíl oproti Kytici, jak ji známe je, že se v ní neobjevuje balada Lilie, ale místo ní je ve sbírce balada Svatojánská noc. Ta tvořila pár se Štědrým večerem a pozičně měla být na osmém místě. Erben ji nikdy nedokončil a později se k ní již nevrátil.

V Komiksové Kytici jsou zastoupeny dvě písně (Kytice a Věštkyně), které uvádějí a uzavírají celé dílo. Vizuálně jsou zpracovány ve formě ilustrace. Oproti tomu balady jsou ztvárněny v komiksovém zpracování. Každou zpracoval jiný ilustrátor. Rozhodli jsme se pro tento postup, protože jsme chtěli pokračovat v Erbenově myšlence, podle které každá báseň reprezentuje jednu květinu z duše národa, které je potřeba sesbírat a dát na hrob matky vlasti.

Kytice balady CZ_edited.png
logo 5.jpg

Kytice / Věštkyně

Delarock

logo 11.jpg

Zlatý kolovrat

Jan Gruml

logo 12.jpg

Záhořovo lože

Longyi

logo 7.jpg

Poklad

Tomáš Motal

logo 6.jpg

Štědrý den

Marek Rubec

logo 4.jpg

Vodník

Vojtěch Velický

logo 9.jpg

Svatební košile

Marco Turini

logo 10.jpg

Holoubek

Petr Holman

logo 8.jpg

Vrba

Karel Cettl

logo 13.jpg

Polednice

Vladimír Strejček

logo 1.jpg

Svatojánská noc

Dominik Miklušák

logo 3.jpg

Dceřina kletba

Ktaiwanita

KYTICE JINAK

Kytice v hudbě

Kytice v hudbě

Přehrát video
bottom of page